Közösségi Háló – Társas Magány

 

A Terragora Vidékfejlesztési Közösség 2019. őszén rendezte meg három partnerszervezetével, a romániai Zöld Nap Egyesülettel, a szlovákiai Youth Parliament MEBO-val, és az ukrajnai Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók

Szövetségével a Közösségi háló – társas magány (Social network – social solitude) című 10 napos ifjúsági cseréjét az Eger mellett fekvő Felsőtárkányban.

A megvalósult projektet az Európai Unio támogatta, az Erasmus+ programon keresztül.

Projektünk alapgondolata abból a felismerésből adódott, hogy annak ellenére, hogy mind partnerszervezeteink, mind a mi egyesületünk egyre színesebb és színvonalasabb programokat szervez, ezzel nem áll egyenes arányban a bekapcsolódó fiatalok létszáma, mely a program szervezésében résztvevő fiataloknak nagy csalódást okoz. Ezzel párhuzamosan egyértelműen kirajzolódik, hogy a fiatalok közösségi aktivitása a virtuális térben valósul meg, minden eddiginél nagyobb számú ismerőssel, „baráttal” rendelkeznek, viszont a valóságban egyre csökken az aktív társadalmi szerepvállalásuk, bevonódásuk a különféle őket is érintő programokba. Úgy érezzük, hogy a különböző internetes szociális hálózatoknak mind a közösség, mind az egyén szempontjából inkább elidegenítő, mint összetartó hatásuk van. A fiatalok mindennapjaikat a virtuális térben egy nagy közösség részeiként élik meg, viszont valós társas kapcsolataikra jóval kevesebb időt és energiát fordítanak, ezért kapta projektünk a „Társas magány” címet.

Célunk volt, hogy a résztvevő fiatalok a projekt során megtapasztalhassák a személyes kapcsolatok nyújtotta előnyöket, egymástól kapjanak ötleteket a társas kapcsolataik erősítésére, a szabadidejük hasznos, szórakoztató, közösségépítő módon való eltöltésére, és növeljük a fiatalok aktív társadalmi szerepvállalását.

Nem volt cél, hogy a fiatalok a közösségi médiától, a virtuális tértől elhatárolódjak, hiszen ez ma már szinte megkerülhetetlen a mindennapi életben, de annak veszélyeinek megismerését, tudatosabb használatát, személyes tapasztalataik megosztását elengedhetetlennek tartottuk.

A csere programja nemcsak a fiatalok igényeire, hanem a szervezetekére is épült: saját online tevékenységükről kaphattak képet, mely javítására a fiatalok tudása, elvárásai nyújtottak segítséget: a fiatalok a tudatos internet és közösségi hálók használatával segítették a szervezetek mindennapi működését, az egyes programjaiknak az online felületeken való meghirdetésének eredményességét, az aktív társadalmi szerepvállalásuk következtében pedig sikeresebb programokat valósíthatnak meg.

A résztvevők kiválasztásánál fontos szerepet kapott a gazdasági, földrajzi, szociális, társadalmi különbségekből fakadó hátrányos helyzetű, érzékeny, nyitott, és tanulni kész, aktív társadalmi szerepvállalásra törekvő fiatalok, valamint megfelelő rátermettséggel, szakmai tapasztalattal rendelkező mentori szerepet betöltő egyének bevonása.

A projektünk közvetlen céljai, amelyekre a programelemeket építettük:

  • A résztvevő fiatalok interperszonális kommunikációjának fejlesztése
  • Figyelemfelhívás a különböző közösségi oldalak használatának veszélyeire, előnyeinek, lehetőségeinek kihasználásának módszerei
  • Aktív társadalmi szerepvállalás középpontba helyezése
  • Civil szektor által kínált programok közösségi médiákon történő terjesztésének módszerei
  • Digitális kompetenciák fejlesztése, digitális fogyasztás tudatossá tétele
  • Társadalmi párbeszéd képességének javítása
  • Interkulturális tudatosság, a résztvevők európai országokkal kapcsolatos ismereteinek mélyítése. Az európai identitás iránti érzékenység fejlesztése, az aktív társadalmi szerepvállalás, a befogadás és szolidaritás, az európai polgárság eszméjének kialakítása
  • Egymástól tanulás – egymás tanítása személyes példák által
  • Társadalmi, – gazdasági nehézségek, akadályok leküzdésének képessége
  • Népszerű és közismert szociális hálózatok, közösségi oldalak bemutatása, lehetőségek és veszélyek megismerése
  • Az intézmények és szervezetek nemzetközi dimenziójának megerősítése, határon átnyúló, nemzetközi partnerségek kialakítása érdekében
  • A formális és nem formális oktatás szinergiáinak és átjárási lehetőségeinek megerősítése.
  • Közösség és csapatépítés, hosszútávon fenntartható nemformális kapcsolatok, barátságok kialakítása

 

Galéria:

 

 

 

 

 

 

 

Projektünk logója:

társas magány logó

Molinó: 

társas magány roll up_k

Promóciós videó

Társas magány kiadvány

Zöld Nap Egyesület beszámoló