Nemzeti Együttműködési Alap Támogatási Program (2021)
Pályázati azonosító: NEAO-KP-1-2021/6-000119
Az általunk megcélzott társadalmi szükséglet középpontjába a vidékfejlesztést és közösségépítést helyeznénk. Működésünk helyszíne Eger, de kiterjedt civil kapcsolati hálóval rendelkezünk az ország minden részében.
A legkomolyabb hiányosságokat, amelyekre megoldást keresünk a közösségépítésben, az egymást segítő együttműködésekben látjuk. Ma már a vidéken élőkről (főként a fiatalokról) is elmondható, hogy szociális szükségleteik jelentős részét az internet felhasználásával elégítik ki, különböző szociális felületek használatával. A legnagyobb baj az, hogy ez szinte minden esetben a valódi társas kapcsolatok kárára történik, ezáltal észrevétlenül kerülnek a társas magány állapotába. Szervezetünk minden projektje fizikailag valósul meg, nagyon fontos a személyes részvétel, viszont minden programunkat, csoportunkat elektronikusan hirdetünk meg, ezáltal példát mutatatva, hogy érdemes az internetet használni.
Ebből a szempontból is fontosnak tartjuk, hogy a már 2 évtizede működő irodánkat (amely egyben a közösségi terünk is) fenntartsuk, megbeszéléseinket, kisebb rendezvényeinket ott tudjuk megtartani. Nagy létszámot felvonultató rendezvényeket az egyesület telephelyén, egy zártkerti ingatlanon szoktuk megvalósítani.
Tevékenységünk ennél jóval szélesebb körű célcsoportja a határon túli magyarság, és az ő kapcsolatuk az anyaországgal és egymással. Szakmai programunk ennek tükrében valósul meg. Már évekkel ezelőtt elkezdtünk a partnereink vállalkozói lehetőségeinek fejlesztésével foglalkozni, és a fiatalok tudatos életút – karriertervének kialakítását megalapozni. Projektünk szempontjából a legfontosabb társadalmi hatást az fejti ki, hogy a fiatalok fel tudják –e mérni az anyaország nyújtotta lehetőségeket (mobilitás, ösztöndíjak, támogatások, közigazgatási lehetőségek) valamint ki tudják –e aknázni azokat a lehetőségeket, amely egymás szomszédságából adódik, és tudnak –e összmagyarságban gondolkodni. (akár itt Ukrán-Román-Szlovák szomszédság esetén is)
1. Tervezés, pályaorientáció, karrier-tanácsadás, életút-támogató pályaorientáció (angolul: lifelong guidance)
Számos európai ország, így Skócia, Dánia, Finnország, Wales ma már a nemzeti alaptantervekben meghatározott módon, az iskoláskor kezdetétől a munkaerő-piaci kilépésig pályatervet készített a tanulókkal és szüleikkel.
Az életút-támogató pályaorientációs megközelítés segíti a fiatalok alkalmazkodását azokhoz a változásokhoz, amelyek a társadalom, a gazdaság és munkapiac működésében és szükségleteiben végbementek. A technológiai fejlődés, a felgyorsult gazdasági folyamatok következtében a hagyományos pályafutás, az „egy szakma – egy munkahely” típusú foglalkoztatás visszaszorult, előtérbe került az egész életen át tartó tanulás (lifelong learning) és szakmai fejlődés gazdasági szükséglete. A folyamatosan változó munkaerőpiac a fiataloktól alkalmazkodóképességet igényel. Az alapvető kompetenciák és a szakmai tudás megszerzésén túl a fiatalok számára szükségessé válik, hogy képesek legyenek szakmai pályájukat, legelőször is tanulmányaikat megtervezni. A társadalmilag hasznos és a tanuló és családja szempontjából eredményes életút-támogató pályaorientáció nem képzelhető el a pedagógusok és a helyi társadalom, a civil szervezetek szereplőinek bevonása nélkül. A helyi társadalom, az iskola és a pályaorientáció kapcsolata sokkal többet jelent, mint ahogy először gondolnánk, hiszen a helyi társadalom az a köztes szint, amely az egyén és a társadalmi egész között érdekeket, értékeket, tradíciókat őriz és közvetít.
2. Újratervezés
Még ha minden tökéletes is volt az előző szakaszban, akkor sincs semmi garancia arra, hogy a folyamatosan változó gazdasági, politikai, társadalmi helyzet nem teszi szükségessé helyzetünk végiggondolását, átértelmezését. A megfelelő pálya, tanulási út megtalálása, fejlesztése vagy szükség szerint megváltoztatása elősegíti a munkaerő-piaci boldogulást, az egész életen át tartó tanulást lehetővé tevő életpálya-építési készségek megszerzése nagymértékben javítja az egyén munkaerő-piaci pozícióját és életminőségét. Összegezve, semmiképp nem dőlhetünk hátra, ha már van egy jól felépített karrier-tervünk, mivel valószínűleg mindannyian kénytelenek leszünk kisebb-nagyobb mértékben az előre nem prognosztizálható, ám valamilyen formában mégis bekövetkező technológiai, gazdasági és politikai változásokhoz alkalmazkodva újratervezni.
Projektünk megvalósításával ezekre a kérdésekre próbáltunk közösen válaszokat találni, valamint megismerni az életút-tervezés fogalomkörébe tartozó lehetőségeket.
Életpálya tervezés – oktatási segédlet