IMG_1156

A Be-Vállakozó címet viselő pályázatunk két előző, nagy sikert aratott projektünk, az Iránytű és a Bevándorló?Migráns?Menekült? Ifjúsági Cserék folytatása, azok tapasztalatainak, eredményeinek összegzése során született.  A folytatás alapötlete a Migrációs projektünk alatt vetődött fel, szerettük volna a témát egy kicsit más szemszögből megvilágítva is feldolgozni.

Pályázatunk arra a hipotézisre épül, hogy az Európai Unió országaiba nagyszámú olyan eltérő kultúrájú bevándorló érkezik, akik ténylegesen szeretnének integrálódni. Ők azok, akik valamely Európai országot ténylegesen új hazájuknak tekintik. Az társadalmi integrációjuk csak a helyi közösségek segítségével mehet végbe, és ennek egyik legfontosabb alapja a munkaerő piaci integráció. Számtalan lehetőségük van erre, viszont pontosan az eltérő kultúrájuk az, amiből nem csak hátrány származhat, hanem előnyöket is lehet kovácsolni belőle. Az elmúlt cserék tapasztalatai és meglévő ismereteink alapján azt gondoljuk, hogy ennek a legkézenfekvőbb módszere a vállalkozói szektor által kínált lehetőségek kiaknázása. A Be-Vállakozó című cserén ennek lehetőségeit, és a helyi társadalom és az újonnan érkezettek közös vállalkozási, kapcsolódási pontjait szeretnénk feltérképezni.

Meglátásunk szerint a megfelelő bérek, a megfelelő munkaerőpiaci státusz jelenti a társadalmi integráció alapját, amely alapfeltétele a különböző kultúrák közötti eltérések csökkentésére, ezáltal csökkenthető társadalmi csoportok közötti feszültség is. Ennek eszközének a vállalkozó kompetenciák fejlesztését találtuk a legegyszerűbbnek, mivel ezáltal kiaknázhatók a bevándorlásban rejlő lehetőségek, erősségek.

Molinó

Videó

Kiadvány

Eredményvizsgálat